
Obecnie można wybierać pośród gabinetów dentystycznych, zarówno prywatne, jak i te dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do stomatologa powinni wybierać się rodzice już z małymi dziećmi, dwu, trzyletnimi, gdyż ważna jest profilaktyka, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może być bardzo kosztowna. Dentysta prywatnie wstawia najczęściej lepsze gatunkowo plomby, lepiej leczy zęby .Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy stomatolog wyrywa zęby, czasem potrzebna jest interwencja dentysty- chirurga. Wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się najczęściej z dużym stresem dla osoby odwiedzającej dentystę. Bolący ząb może przysporzyć o straszne cierpienie, ludzie obawiają się tego, że wizyta u dentysty będzie bolesna i jednocześnie kosztowna. Wiele osób odwleka zupełnie niepotrzebnie wizytę u stomatologa, co często skutkuje wyrwaniem zęba, opuchlizną, zażywaniem antybiotyków. O zęby trzeba dbać od dziecka, regularnie odwiedzać dentystę, myc zęby i nie bać się , gabinet dentystyczny nie jest straszny.
Kto z nas nie chciałby posiadać pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu? Aby posiadać białe, zdrowe zęby należy o nie odpowiednio zadbać, zdarza się jednak, że sama higiena nie wystarczy, żeby cieszyć się idealnie białymi zębami. Ludzie różnią się od siebie genetycznie, więc niektórzy mają naturalnie bielszy odcień zębów, podczas gdy inni nie mają tego szczęścia. Wybielanie zębów jest jedną z najczęściej oferowanych usług z zakresu stomatologii estetycznej. Istnieje też wiele środków wybielających, takich jak różnego rodzaju pasty do zębów przeznaczone do stosowania w domu. Najlepszy rezultat dają jednak specjalne zabiegi przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym. Środki wybielające dostępne w drogeriach mają głównie na celu podtrzymanie efektu wybielania przez dentystę. Istnieją dwie podstawowe metody wybielania - wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Jeśli więc zależy nam na bielszych zębach, powinniśmy się udać do gabinetu stomatologicznego, który oferuje wykonanie zabiegów wybielających.
Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie. Można wyróżnić kilka rodzajów próchnicy, ze względu na przebieg oraz miejsce występowania. Jednym z jej rodzajów jest tak zwana próchnica kwitnąca, która jest szybko postępującą próchnicą obejmującą w krótkim czasie wiele zębów. Innym rodzajem jest próchnica wczesna, która atakuje zęby mleczne w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Odmianą próchnicy wczesnej jest próchnica butelkowa, której przyczyną jest przedłużone karmienie butelką. Jeszcze innym rodzajem próchnicy, który można wyróżnić, jest próchnica ostra, którą charakteryzuje to, że atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba i występuje najczęściej u osób młodych. Próchnica przewlekła z kolei występuje u osób dorosłych i starszych, a jej postępowanie jest wolniejsze niż w przypadku próchnicy ostrej. Można wyróżnić jeszcze próchnicę wtórną oraz nietypową, która powstaje w zębach martwych. Niezależnie jednak od rodzaju próchnicy, z jakim się zmagamy, konieczna jest wizyta u stomatologa.
Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.
Znalezienie dobrego dentysty to dzisiaj dosyć trudna, ale bardzo ważna sprawa. O ile ktoś nie lubi chodzić do lekarzy, to bolący ząb zmusza do przełamania oporu i znalezienia odpowiedniego specjalisty. Wtedy zaczyna się problem: niektóre gabinety cieszą się złą sławą - są prowadzone przez starsze pokolenie stomatologów, którzy nie są skłonni dawać znieczulenia, ich praca nie jest już tak solidna jak kiedyś, a gabinety, w których przyjmują, odstraszają starym sprzętem i nie wyglądają na sterylne. Z kolei dentyści, do których naprawdę chciałoby się przyjść, często oferują swoje zabiegi za wygórowane stawki. Co więc robić? Jak mówi stare przysłowie: "Przezorny zawsze ubezpieczony". Zadziałaj więc już dziś! Zapytaj znajomych i krewnych o ich doświadczenia z dentystami w swojej miejscowości. Porównaj ceny. Sprawdź opinie w Internecie. Wybierz gabinet dentystyczny, który wzbudził twoje największe zaufanie, ale najpierw na samą kontrolę. Jest ona przeważnie niedroga lub bezpłatna, więc przynajmniej na wstępie nie poniesiesz wielkich kosztów. Dzięki tym zabiegom, unikniesz stresu związanego z wyborem lekarza, który najprawdopodobniej będzie ci w życiu niezbędny.